Kütahyada 158 Adet Dernek Bulunuyor

Kategori KÜTAHYA HABERLER
DEĞERLENDİRMENİZİ YAPIN
[Toplam : 0 Ortalama: 0]

Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, kentte bin 158 derneğin 69 bin 414 üyesinin bulunduğunu ifade etti.Dernek ve vakıf noktasında Kütahya’nın canlı bir il olduğuna da dikkat çeken Vali Nayir, “Dünyada Sivil Toplum Kuruluşlarına bir yöneliş var.

Tarihimize baktığımızda da bir vakıf medeniyeti olarak bizde de sivil toplum faaliyetleri önemli bir yer tutuyor. Kütahya’mızda da Sivil Toplum Kuruluşları, dernek ve vakıflar olarak baktığımızda canlı bir il olarak görüyoruz. Her geçen gün de kıymetini, ilgisini daha da artırıyor.

Bugün itibariyle bizim bin 158 derneğimiz, 69 bin 414 dernek üyemiz var. 59 bin 682 erkek, 9 bin 735 kadın üyeden oluşan genelde erkek ağırlıklı bir üye yapımız var. Vakıflar olarak baktığımızda 192 vakfımız var. Ağırlıklı kısmı mazbut vakıf diye tabir ettiğimiz Medeni Kanunumuzdan önce vakıf hüviyetini almış, Vakıflar Bölge Müdürlüğümüzün idaresini yaptığı vakıflarımız var.

Vakfedenlerin kendi soyundan, kendi çizgisinden gelen akraba gibi tabir ettiğimiz kişilerin yönettiği 3 tane de mülhak vakfımız var. 28 tane yeni vakfımız, 13 tane Merkez ilçeyle birlikte Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarımız var. Kütahya’mızda da sizin görev açınızdan baktığımızda faaliyetleri göz dolduran vakıflarımız var. Bizler bunların faaliyetlerine yerel yönetimler olarak destek vermeye çalışıyoruz.

Kamu görevi yapıyor diye düşünüyoruz. Dolayısıyla sizin bu ziyaretinizi Kütahya olarak önemsiyoruz. İnşallah Kütahya’mızın problemlerinin çözümünde Sivil Toplum Kuruluşları ile birlikte diğer devlet teşkilatımızın da yapabileceği iş birliğinin, problem çözümünde bizi süratli ve etkin hale getireceğine inanıyoruz” diye konuştu. (EFE)Kaynak: İHAKaynak: Kütahya’da bin 158 derneğin 69 bin 414 üyesi var

Sponsor Reklam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir