Leyleklerin Korunması

Kategori KÖŞE YAZILARI, KÜTAHYA HABERLER

Ege Üniversitesi Tabiat Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü Leylekler Hakkında Çok Güzel Konulara Deyinmiş ve Hepimize Duyuruda Bulunmuş. Leyleklerin yerleşim yerlerine çok yakın konumdaki evlerin çatı, baca ve yıkık duvarlarına ve elektrik direklerine yuva yaptıkları ve Yuva yaparken genellikle etrafta bulunan ağaç dallarını, tarlalarda buldukları naylon çuval, balya ipi, naylon ip vb. malzemeleri yuvalarına taşımaktadırlar. Yapılan araştırmalarda yavruların ayaklarına, kanatlarına ve boyunlarına dolanan ip ve poşetlerin 1-2 haftalık leylek yavrularında yüzde 6’ya varan ölümlere neden olduğu ifade edilmektedir.

Bu tür olumsuzlukların yaşanmamasına/azaltılmasına katkı sağlamak için; tarlalara ve harman yerlerine balya ipi, ip, naylon çuval ve poşet gibi materyallerin atılmaması konusuna gereken hassasiyetin herkes tarafından gösterilmesi gerekmektedir.

Bu konunun kulaktan kulağa gerekirse sosyal hesaplardan herkesin bilgilendirilmesini sağlamak herkesin vazifesidir. Bir leylek yavrusu bir candır. Tüm Canlılara sahip çıkalım ve onları koruyalım.

Tıpkı herkesin kapısının önüne kedi, köpek ve kuşlar için ekmek ve bir tas içerisinde su koyması gibi.  Yeterki bazı sorumluluklarımızın farkına varalım ve bu güzel sorumlulukları herkese bulaştıralım yayalım..

Sponsor Reklam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir